Obecní úřad
Sosnová 35
470 01 Sosnová
IDDS: txvbiva
Telefon: 602 762 553
Starostka: 724 179 753
E-mail: obec@sosnova.org
starosta@sosnova.org
Vznik povinnosti podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob
Daňové přiznání (dále též "DAP") jste povinni podat, pokud vám vzniká v souladu se zákonem č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, nebo v souladu se zvláštním právním předpisem (zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů) tato povinnost, nebo pokud jste k tomu byli správcem daně vyzváni.
poplatník jako daňový subjekt,
a dále podepisující osoby níže uvedené:
1 - zákonný zástupce nebo opatrovník
2 - ustanovený zástupce
3 - společný zástupce, společný zmocněnec
4a - obecný zmocněnec - fyzická osoba i právnická osoba
4b - fyzická osoba daňový poradce nebo advokát
4c - právnická osoba vykonávající daňové poradenství
5a - osoba spravující pozůstalost
5b - zástupce osoby spravující pozůstalost
6a - dědic po skončení řízení o pozůstalosti
6b - zástupce dědice po skončení řízení o pozůstalosti
7a - právní nástupce právnické osoby
7b - zástupce právního nástupce právnické osoby
DAP podává ten, kdo má:
příjmy ze závislé činnosti [§ 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále též "ZDP")], nebo
příjmy ze samostatné činnosti (§ 7 ZDP), nebo
příjmy z kapitálového majetku (§ 8 ZDP), nebo
příjmy z nájmu (§ 9 ZDP), nebo
ostatní příjmy (§ 10 ZDP).
Příjmem se rozumí příjem peněžní i nepeněžní dosažený i směnou.
Nepeněžní příjem se oceňuje podle zvláštního právního předpisu, kterým je zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů (zákon o oceňování majetku), ve znění pozdějších předpisů.
Řádné DAP nebo dodatečné DAP lze podat jen na tiskopise vydaném Ministerstvem financí České republiky nebo na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah i uspořádání údajů shodné s tímto tiskopisem.
V tiskopisech a v nich vyznačených přílohách, které jsou součástí podání, lze požadovat pouze údaje nezbytné pro správu daní.
Podání daňového tvrzení lze učinit i datovou zprávou, ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně, nebo prostřednictvím Daňového portálu.
DAP podejte na finančním úřadu v místě vašeho pobytu.
Pro účely správy daní se místem pobytu fyzické osoby rozumí adresa místa trvalého pobytu občana České republiky, nebo adresa hlášeného místa pobytu cizince, a nelze-li takto místo pobytu fyzické osoby určit, rozumí se jím místo na území České republiky, kde se fyzická osoba převážně zdržuje.
Územní působnost finančních úřadů je stanovena v § 8 zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, ve znění pozdějších předpisů.
Doklady vyznačené na straně č. 4 DAP.
Tiskopis DAP je k dispozici na kterémkoli finančním úřadu nebo na internetových stránkách Finanční správy.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
DAP u daní vyměřovaných za zdaňovací období, které činí nejméně 12 měsíců, se podává nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Jde-li o daňový subjekt, který má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo jehož DAP zpracovává a podává poradce, podává se DAP nejpozději do 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období; to platí jen, je-li příslušná plná moc udělená tomuto poradci uplatněna u správce daně před uplynutím tříměsíční lhůty podle odstavce 1; pokud v šestiměsíční lhůtě podle věty první tento poradce zemře nebo zanikne, zůstává tato lhůta zachována.
Správce daně může na žádost daňového subjektu nebo z vlastního podnětu prodloužit až o 3 měsíce lhůtu pro podání řádného DAP; pokud předmět daně tvoří i příjmy, které jsou předmětem daně v zahraničí, může správce daně na žádost daňového subjektu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání DAP až na 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Zemřel-li daňový subjekt dříve, než bylo podáno DAP, plní osoba spravující pozůstalost daňovou povinnost zůstavitele, a to vlastním jménem na účet pozůstalosti; pokud je daňovou povinnost zůstavitele povinno plnit více osob spravujících pozůstalost, plní ji tyto osoby společně a nerozdílně.
Daňovou povinnost zůstavitele spravuje správce daně, který byl příslušný ke správě této povinnosti v den smrti zůstavitele.
Osoba spravující pozůstalost je povinna podat řádné DAP do 3 měsíců ode dne smrti zůstavitele, a to za část zdaňovacího období, která uplynula přede dnem jeho smrti; tuto lhůtu nelze prodloužit.
Osoba spravující pozůstalost je povinna podat řádné DAP do 30 dnů ode dne skončení řízení o pozůstalosti, a to za část zdaňovacího období, která uplynula do dne předcházejícího dni skončení řízení o pozůstalosti.
Při insolvenčním řízení je daňový subjekt povinen podat nejpozději do 30 dnů ode dne účinnosti rozhodnutí o úpadku řádné DAP za část zdaňovacího období, která uplynula do dne předcházejícího účinnosti tohoto rozhodnutí a za kterou dosud nebylo podáno; tuto lhůtu nelze prodloužit.
Lhůty, ve kterých je daňový subjekt povinen podat řádné DAP nebo dodatečné DAP v průběhu insolvenčního řízení, zůstávají zachovány.
Ke dni předložení konečné zprávy je daňový subjekt povinen zpracovat řádné DAP za uplynulou část zdaňovacího období, za kterou nebylo dosud podáno, a tvrzenou daň zahrnout do příslušného dokumentu.
Řádné DAP je daňový subjekt povinen podat do 15 dnů ode dne, ke kterému mělo dojít k jeho zpracování.
Ve stejných lhůtách, které jsou stanoveny v § 239b odst. 4 a 5, § 239c, § 240a, § 240c odst. 2 a 3, § 240d a § 244 odst. 1 a 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, vzniká povinnost podat řádné DAP nebo dodatečné DAP, které nebylo dosud podáno za předcházející zdaňovací období, v případě, kdy původní lhůta pro jeho podání dosud neuplynula.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti nejsou stanoveny.
Příp. dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu příslušného finančního úřadu.
Zjistí-li daňový subjekt, že daň má být vyšší než poslední známá daň, je povinen podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém to zjistil, dodatečné DAP a ve stejné lhůtě rozdílnou částku uhradit; tato povinnost trvá, pokud běží lhůta pro stanovení daně; poslední známá daň je výsledná daň, jak byla správcem daně dosud pravomocně stanovena v dosavadním průběhu daňového řízení o této dani.
Daňový subjekt je oprávněn ve lhůtě podle odstavce 1 podat dodatečné DAP na daň nižší, než je poslední známá daň, jestliže daň byla stanovena v nesprávné výši; v tomto dodatečném DAP nelze namítat vady postupu správce daně.
Dodatečné DAP na daň nižší, než je poslední známá daň, není přípustné, pokud některé z rozhodnutí, z něhož vyplývá poslední známá daň, bylo učiněno podle pomůcek nebo vydáno na základě sjednání daně.
Daňový subjekt je oprávněn podat dodatečné DAP, kterým se nemění poslední známá daň, ale pouze údaje daňovým subjektem dříve tvrzené.
V dodatečném DAP uvede daňový subjekt rozdíl oproti poslední známé dani a den jeho zjištění; v případě dodatečného DAP uvede i důvody pro jeho podání.
Daňovému subjektu vzniká povinnost uhradit pokutu, nepodá-li DAP nebo dodatečné DAP, ačkoliv měl tuto povinnost, nebo učiní-li tak po stanovené lhůtě, a toto zpoždění je delší než 5 pracovních dnů, ve výši:
0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně,
0,01 % stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daňové ztráty.
Generální finanční ředitelství
Sekce metodiky a výkonu daní
Odbor daní z příjmů
Oddělení daně z příjmů fyzických osob
Lazarská 15/7
117 22 Praha 1
Nevyplněno
15.09.2014
06.01.2015
Bez časového omezení.
svozový kalendář.pdf Typ: PDF dokument, Velikost: 568.99 kB